BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiBenim Yolum, Benim Kitabım

İPEK ARAL:  “Dört Hükümdar, insanın entelektüel hayatında beklenmedik, hoş bir sürpriz gibi. Akıcı kurgusu ile sarsıcı, verdiği tarih bilgisi ile aydınlatıcı”

DÖRT HÜKÜMDAR

YAZAR: John Julius Norwich

 

İPEK ARAL

İK Proje Danışmanı, Eğİtmen, Blog Yazarı

 

Sıklıkla aklımızdaki kitabı almak için gireriz kitapçıya. Bazen de benim ‘kitap serseriliği’ dediğim, salt kitap karıştırmak isteği raflar arasında dolaştırır bizi. İşte böyle bir serserilik esnasında elime geçti John Julius Norwich’in Dört Hükümdar’ı.
Dört Hükümdar, insanın entelektüel hayatında beklenmedik, hoş bir sürpriz gibi. Akıcı kurgusu ile sarsıcı, verdiği tarih bilgisi ile aydınlatıcı.  
“On altıncı yüzyılın başı, yaşamaya değer heyecanlı bir dönemdi. Ortaçağın feodal Avrupa’sı hızla ulusal devletler topluluğuna dönüşüyordu; Batı Hıristiyanlığının birliği hiç olmadığı kadar tehdit altındaydı, hatta yüzyılın ilk çeyreği son bulmadan kaybolup gidecekti; Osmanlı Türkleri peş peşe tahta çıkan muktedir ve hırslı sultanlar sayesinde bütün cephelerden batıya doğru ilerliyordu; Yenidünya’nın keşfedilmesi İspanya ve Portekiz’e muazzam zenginlik kazandırmış, geleneksel Avrupa ekonomisinde büyük bir kesintiye yol açmıştı. Tarihin başka hiçbir döneminde kıtanın tamamı, hepsi aynı on yıl içinde, 1492-1500 arasında doğmuş dört büyük kişilik tarafından böyle gölgelenmemişti. Bu dört dev, yaş sıralamasına göre İngiltere Kralı VIII. Henry, Fransa Kralı I. Francois, Osmanlı Sultanı Muhteşem Süleyman ile Kutsal Roma Germen İmparatoru V. Karl’dı. Kimi zaman dost, ama sıklıkla düşman, her zaman rakip olan bu dört adam , Avrupa’yı avuçlarının içinde tuttular.”
Ünlü İngiliz tarihçi John Julius Norwich, bu coşkulu paragrafla başlattığı kitabında dört kudretli hükümdarın kişiliklerini, yaşadıkları ve yaşattıkları ortamı, yönetim tarzlarını, birbirleriyle olan ilişkilerini, okuyucusunun zihnine ve yüreğine adeta o çağı yaşatırcasına ulaştırıyor. Kendinizi kimi zaman büyük bir şölenin, kimi zaman kanlı bir savaşın, kimi zaman da diplomasinin, adeta kaybolalım diye hazırlanmış, ürkütücü labirentinin içinde buluyorsunuz.
JJ Rousseau “Tarih, okuyana kendi gözünün görme derecesine göre yol gösteren bir kılavuzdur”der. Ancak unutulmamalı ki, tarih okuyucusunun ne görebileceği, tarihi yazanların tarafsız araştırmalarını yazıya aktarış becerileriyle fazlasıyla bağlantılıdır. İşte bu noktada John Julius Norwich’in Dört Hükümdar eserini okunmaya değer tarih kitabı olarak tanımlayabiliyorum. Kitabın bütününde anlatılan karakterler, olaylar veya  yazarın yorumları hakkında herhangi bir rahatsızlık, şüphe duymamak okuma sürecini daha hızlı ve keyifli kılıyor.  
Sizlerin de Dört Hükümdar kitabının sunduğu renkli tarihle en kısa sürede buluşmanız dileğimle.