BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiBenim Yolum, Benim Kitabım

ADNAN NACİ FAYDASIÇOK:  “Bazen Olmaz kitabı ‘başarısızlıktan’ söz ediyor, içimizdeki yetersizlik duygusundan, hata yapma korkusundan, çok isteyip de becerememekten, yanlış kararlarımızın ödettiği bedellerden ve kendimizle yüzleşmenin nasıl zor olduğunu gösteriyor.”

BAŞARISIZLIK HİKAYELERİ

BAZEN OLMAZ

 

YAZAR: ÖZLEM GÜRSES

 

Başarı öykülerinin anlatıldığı kitapları veya biyografileri hepimiz bir çok kez okumuşuzdur. Bu kitap tam tersi başarısızlıklardan bahsediyor. Günümüzün başarılı insanlarının başarısızlık hikâyelerini kendi dillerinden okuyorsunuz. Hata yapmaktan korkmadan başarılı olunamadığını görüyorsunuz. Karın zararın ortağı olduğu gibi, zararın da karın ortağı olduğunu anlıyorsunuz.
Bence tüm kahramanların ortak özelliği başarı için ısrarlı ve azimli bir şekilde denemekten vazgeçmemeleri.  Örneğin Mustafa Denizli daha 15 yaşında iken ilk yılında seçildiği Altay Genç takımından güçsüz olduğu için atılıyor ve tüm yazı sabah 6’da kalkıp gün boyu kumsalda çalışıp güç kazanarak geçiriyor ve o kış İzmir’de aranan futbolcu oluyor. Bazen sıçrayabilmek için dibe vurmanız gerekiyor demek ki. Bir de hiç risk almayanın, hiçbir başarı elde edemediğini söylüyor Mustafa Denizli.
Örneğin Aydın Doğan’ın hiçbir kızına yurtdışında üniversiteye gönderme izni vermemesi ve tüm ablaları Türkiye’de okuyan Hanzade Doğan’ın üniversite sınavında hiçbir soruyu yanıtlamayarak babasına direnişini görüyorsunuz. Sonrasında Londra’da ve Newyork’da okuyarak orada elde ettiği IT ekosistemini Holding’e getirişini ve hepsiburada, nesine gibi dijital dünyanın ülkemizin dev şirketlerini yaratmasını görüyorsunuz.
Bir başka kurucu birinci kuşak olan İbrahim Bodur’un şirkette kızına dizginleri bırakamayışını ve Zeynep Hanımın sabırla bunu bekleyişini, Rusya’daki yatırımlarının başarısızlıklarını ve bundan çıkardığı dersleri okuyorsunuz. Ayrıca hepimize küpe olması gereken bir söylem; hiçbir zaman hırsınız aklınızın önüne geçmemeli diyor Zeynep Bodur.
Sekiz kardeş olan Konukoğlu ailesinin tek okumayanı en büyük abisi Abdülkadir Konukoğlu’nun para kazandığı ve kaybettiği yatırımlarını okuyorsunuz.
Dünyanın en büyük şirketlerinden birinin başında bulunan Muhtar Kent’in aslında üniversitede ilk seçtiği bölümde başarısız olması, hayatını değiştiren dönüm noktası olmuş. Kent’in nasıl başardığını ve başaramadığı girişimcilik özelliğini çocuklarında görünce mutluluğunu da görüyorsunuz. Coca Cola’yı göreve geldikten sonra iki katı değerine eriştirmesine rağmen girdiği başarısızlıkla sonuçlanan kahve işi de bir başka başarısızlık örneği olmasına rağmen zarardan dönüşünü görüyorsunuz.
Cem Boyner’in çok iyi niyetli ve zamanının önünde düşünerek başlattığı Yeni Demokrasi Hareketi’nin seçimde yüzde yarım oy alarak hezimetle sonuçlanan hikayesini dinliyorsunuz.
Bence Türkiye’de zamanımızın en büyük girişimcisi ve benim de idolüm olan Hüsnü Özyeğin’in başarısızlıkla sonuçlanan yatırımları ve çıkardığı ders alınası sonuçları bir çırpıda okuyorsunuz.
Bütün başarılı insanların birleştiği yegane sonuç; beşeri ilişkilere, sosyalleşmeye verdikleri önem diyebiliriz. İnsanlarla kurdukları ilişkiler lider yapıyor bireyi. İyi bir fikriniz olabilir iş yaparken ama iyi fikri doğru oluşturacağınız bir ekibe teslim edemezseniz iyi fikirlerin de çarçur olduğunu anlıyorsunuz.
Herhalde çıkardığım en önemli sonuçlardan biri de Özyeğin’in dediği gibi hayatta ne kadar para kazandığınızdan çok, kaç insana dokunduğunuzun son derece önemli olduğudur. Kaç insanın yaşamında olumlu yönde değişiklik yaptığınızdır. Yani topluma faydanızın çok olup olmadığıdır.
Ben bir çırpıda okudum bu kitabı, şiddetle tavsiye ederim. Bundan böyle bu tür başarısızlık örneklerinin anlatıldığı kitapları raflarda daha fazla arayacağım kesindir.