BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiBenim Yolum, Benim Kitabım

Geçen yıl okuduğum 5 inanılmaz kitap

 

Bill Gates

 

 

Merakımı şımartmak için en sevdiğim yöntem okumaktır. İşim dolayısıyla bir sürü ilginç insanla tanışmak ve büyüleyici yerleri ziyaret edebilmek konusunda şanslı olsam da hala kitapların ilginizi çeken yeni konuları keşfetmek için en iyi yol olduğunu düşünüyorum.
Bu yıl farklı konularda bir sürü kitabı elime aldım. Joby Warrick’in Kara Bayraklar: IŞİD’in Yükselişi isimli kitabından çok keyif aldım. IŞİD’in Irak’ta gücü nasıl ele geçirdiğine dair çok ilginç bir tarih dersi  isteyen herkese tavsiye ediyorum.
Yelpazenin diğer ucunda ise John Green’in kayıp bir milyarderin izini süren genç bir kadının hikayesini anlattığı  Turtles All the Way Down adlı yeni romanını sevdim. Zihinsel hastalıklar gibi ciddi konuları anlatıyor olsa da John’un hikayeleri her zaman her zaman eğlenceli ve mükemmel edebi referanslarla doludur.
Son zamanlarda okuduğum diğer iyi bir kitap ise Richard Rothstein’ın yazdığı Hukukun Rengi’ydi.  ABD’de ekonomik hareketliliği engelleyen güçler hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışıyorum ve kitap, Amerikan şehirlerinde ırksal ayrımcılık yaratılması sürecinde federal politikaların oynadığı rolü anlamama yardımcı oldu.
Bu yıl okuduğum kitaplar arasında daha uzun incelemelerde de anlattığım başka kitaplar da var. Bunların arasında en sevdiğim komedyenlerden birinin anıları, Amerika’daki yoksulluğun yürek burkucu hikayesi, enerji tarihine derinlemesine bir dalış ve Vietnam Savaşı’nı anlatan iki hikaye bulunuyor. Tatil dönemini şömine başında kıvrılıp kitap okuyarak geçirmeyi planlıyorsanız bunların hiçbiri sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.
Thui Bui’nin “Yapabileceğimiz En İyi Şey” isimli muhteşem çizgi romanı, bir ebeveyn ve bir mülteci olmanın anlamını araştıran içten bir kişisel biyografiyi içeriyor. Yazarın ailesi 1978 yılında Vietnam’dan kaçmış.  Yazar, kendi çocuğunun doğurmasının ardından da, ebeveynlerinin, yabancı işgalciler tarafından parçalanmış bir ülkede yetişmekle ilgili deneyimlerini daha  yakından öğrenmek istemiş.
Yoksulluğa yol açan konuların birbirleriyle olan bağlanlatılarını daha iyi anlamak isterseniz, Milwaukee’de ev boşaltma krizini anlatan “Evinden Çıkartılanlar: Amerikan Kentinde Yoksulluk ve Kar” isimli Matthew Desmond kitabını mutlaka okumalısınız. Desmond, kitapta yoksulluk içinde yaşayan Amerikalıların portresini çizerken, bu ülkede yoksul olmanın neye benzediğini, bugüne kadar okuduğum kitaplardan daha iyi anlatıyor.
İnan bana: Eddie Izzard’ın Sevgi, Ölüm ve Caz Tavuklarının Hatıratı isimli kitap, İzzard’ın büyüleyici biyografisini; zorlu bir çocukluğun ardından, doğal yetenek eksikliğinin akıl almaz bir çalışmayla altedilerek uluslararası bir yıldız olmaya ilerlemesini anlatıyor. Benim gibi siz de onun büyük bir hayranıysanız, bu kitabı seveceksiniz.. Kelimelerinin sesi sahne sesine çok benziyor ve okurken kendimi pek çok kez kahkahalarla gülerken buldum.
Viet Thanh Nguyen’in Sempatizan kitabı. Vietnam Savaşı’na dair okuduğum kitapların ve gördüğüm filmlerin çoğu bunu Amerikan bakış açısıyla anlatır. Nguyen’in bu ödüllü romanı,  Vietnamlı olmanın ve iki taraf arasında sıkışmış olmanın nasıl bir şey olduğuna dair bilgiler veriyor. Tüm karanlık atmosferine rağmen, Sempatizan, çift taraflı bir ajanı ve kendisini içine soktuğu belayı anlatan ilgi çekici bir hikayeye sahip.
En sevdiğim yazarlardan birisi olan Vaclav Smil’in aynı zamanda başyapıtı olan Enerji ve Uygarlık: Bir Tarih isimli kitap ise enerji ihtiyacının insanlık tarihini nasıl şekillendirdiğine odaklanıyor. Eşeklerin çalıştırdığı değirmenlerden, bugünün yenilenebilir enerji kaynaklarına dek tarihi okumak kolay olmasa da kitabın sonunda enerji  yenilikçiliğinin uygarlıkları nasıl değiştirdiğini daha iyi anlayacak ve kendinizi daha zeki hissedeceksiniz.
Kaynak:https://www.gatesnotes.com/About-Bill-Gates/Best-Books-2017