Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiCovid-19 Dünyasına Uyum Sağlamak

Sektörümüzün yaşadığı tecrübeler, alınan kısa vadeli tedbirlerin onlarca yıl süren değişikliklere yol açtığını öğretiyor. Yeni normali anlayan ve bunlara göre hareket eden imalatçılar büyüme için geniş fırsatlara sahip olabilirler.
 

 

Alper Kanca

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı

 

Covid-19 salgını, otomotiv tedarik zincirinin ne kadar savunmasız olduğunu göstererek küresel tedarik stratejilerini mercek altına aldı. Çin’deki üretim merkezlerinin aniden kapanmasının yarattığı domino etkisi, Avrupa, ABD, Hindistan ve Güney Amerika’da kademeli olarak hissedildi. İmalat faaliyetlerini düşük maliyetli ülkelere aktaran birçok OEM ve tedarikçisi, artık daha kısa veya yerelleştirilmiş bölgesel tedarik zincirleri kurmak için harekete geçtiler.


Öte yandan en büyük pazarımız Avrupa’da birlikte çalıştığımız OEM’lerden birinin çalışanların sadece yüzde 10’u ofiste, yüzde 90’ı ise hala evden çalışıyor. Diğer bir OEM’de ise çalışanların neredeyse yüzde 100’ü evden çalışıyor. Bu durum yeni projelerin hızını yavaşlatıyor, pandemi nedeniyle Türk tedarikçilerin de iş yapış hızı  olumsuz etkileniyor. Bunun yakın sürede değişeceğine inanıyoruz, Avrupa’da ikinci dalga endişesi sona erdiğinde yeni projeler konusunda da normale döneceğiz.


Tedarik zincirini kısaltma eğilimi
Batılı şirketlerin çoğu, en düşük fiyata programlanmış, küreselleşmiş tedarik zinciri ağları kurdular. Bu şekilde, nihai ürünlerini, rekabetçi bir şekilde bir araya getirdiler.  Ürünlerini düşük maliyetli ekonomilerde üreterek yüksek gelirli pazarlara gönderdiler.


Otomotiv üreticileri, özellikle Uzak Doğu’dan tedarik ettikleri kritik ve teknolojik parçaları tercih ettiler. Son yıllardaki küresel siyasi gelişmeler, doğal afetler ve şimdi yaşadığımız küresel pandemi böyle bir üretim modelinin özündeki zayıflığı ortaya çıkardı. Örneğin 2016’da Brexit oylaması açıklandığında Avrupalı  OEM’ler ve tedarikçiler kötü bir plan yaptılar. İngiltere’deki yeni tedarik zinciri kaynaklarına yatırım yapmak için acele ettiler.


Küresel otomotiv endüstrisi daha esnek ve etkin kaynak kullanımına doğru bir değişikliğe çoktan yönelmiş olsalar bile Covid-19 etkisi tedarik zincirini kesin ve acil bir eylem planı haline getirdi.


Covid-19, küreselleşmiş üretim sisteminin zayıflıklarını ortaya çıkarıyor. Mevcut tedarik zinciri operasyonlarının temelde yeniden düşünülmesini sağlıyor. Bundan böyle tedarik zinciri modellerinin, iş optimizasyonuna dayalı olarak yeniden yapılandırılması gerekecek. Tedarik zincirini önemli bir işletme faktörü olarak değiştirmek ve zamanında insan gözetimini geri getirmek ve doğal çeviklik önemli kritik faktörler.


Otomotiv endüstrisinin halihazırda dünyanın belirli bölgelerinde kümelenmiş olan çok sayıda tedarikçisi, riskleri çeşitlendirmenin önünde büyük engeller oluşturmakta. Esnek tedarik zincirlerini yapılandırmanın tek yolu tedarikçilerin sayısını azaltmak veya genişletmek değil. Küresel tedarik zincirlerinin uzunluğunu ve karmaşıklığını yeniden yapılandırmak ve azaltmak, zorlukları ortadan kaldırmaz.


Yeni araç tasarlayan Batılı bir şirket, en yakınındaki güvenilir tedarikçi ile çalışmak istiyor. Türk tedarikçilerinin en büyük açmazı da budur. Bu açıdan biz biraz geriden geliyoruz.


Avrupalı rakiplerimiz ile kendinizi genel olarak kıyasladığınızda, hemen “biz daha iyiyiz” diyebiliyoruz. Bu kriz yönetmekten ve esnek olmaktan gelen bir beceridir. Rakiplerimizden daha iyiyiz, istekliyiz ve açığız. Öğrenmek, kendimizi geliştirmek istiyoruz. Ama onların içinde bazıları kaynağa daha yakın, suyu doğrudan kaynağından alıyor. O açıdan avantajları var.


Zamanı kısaltmak
Tedarik sanayimiz yeni teknolojilerin önemini biliyor ve yeni parça ve sistemler üzerinde çalışıyor. Yeni teknoloji ürünü parçaları, sektörün beklediği standart ve adetlerde, sürekli ve aynı kalitede ve rekabetçi olarak geliştirmek ve üretmek çok kolay değil. Bu zaman alacak ve zamanı kısaltmak, ancak bu konuya ülke olarak yeterince kaynak ayırmakla mümkün olabilecektir.


Otomotiv tedarik sanayi olarak yeni teknolojilerin önemini biliyor ve yeni parça ve sistemler üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’de üretim yapan tüm OEM firmaları ile bu parçalar üzerinde çalışmaya hazır ve istekli olduğumuzu da değişik platformlarda ifade ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz.


Oyun artık eskisi gibi değil. Bambaşka faktörler işin içine giriyor sadece teknoloji de yetmiyor. Gelecek, büyük olasılıkla bileşenler ve değişik hizmetler sunabilen ve pazar koşullarındaki değişikliklere esnek bir şekilde uyum sağlama yeteneğine sahip uzman tedarikçilerle iş birliği içinde kurulacak.


Sevgi ve Saygılarımla,