BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiGeleceği öngörebilmek

Test edilmesi güç olan gelecek hakkında konuşmak kolaydır ve bazen hayal gücümüz bize, pişman olacağımız şeyler söyletebilir.
İnsan belirli bir tecrübe seviyesinden sonra gelecek hakkında konuşurken ihtiyatlı kelimeler kullanmayı öğreniyor. Yoksa, 1900’lerin başında “Artık başka keşfedilecek bir şey kalmadı” diyen ABD Patent Başkanı’nın durumuna veya  80’lerde çevrilen filmlerdeki “2020’de Ay’da Yaşam Kolonileri” gibi tuzaklara düşmek de mümkün.
Bahsettiğim bu zihinsel endişe ile devam edersek, öncelikle hangi vadede gelecekten bahsettiğimizi belirlemekte fayda var.
Yakın gelecekte neler değişecek dediğimizde, cevabı kolay. Çevremizde gördüğümüz  her şey  zaten değişiyor. Her gün sosyal medyada  robotların nasıl daha becerikli olduğuna dair  uygulama videoları  görüyoruz. Ya da sayısal dünyada gelişen bir uygulamanın hayatımıza nasıl kolaylıklar getirdiğine şahit oluyoruz. Birçoğumuz yakın geleceğin nasıl göründüğünü kestirebiliyor.
İçinde bulunduğumuz 1-2 yıllık yakın gelecekte devrimsel  anlamda değişim olma ihtimali az. Ama küçük değişimlerin sayısı, hızı, şiddeti artıyor ve bunlar da orta vadeli geleceğimizi ciddi şekilde dönüştürmeye aday.
İşin zor tarafı 5-10 veya 20 yıl sonrası için kehanetlerde bulunmak. Beş yıl önce elektrikli araçların piyasaya hakim olacağı yıl için öngörülen tarih, şimdiden 10 yıl ötelenmiş durumda. Ama dizel araçlar için 2 yıl evvel varsaydığımız önlemez yükseliş bir anda kesildi ve hiç beklemediğimiz bir dizelden kaçış gerçekleşiyor.
Bu belirsizlikler bizi geleceğe hazırlıklı olmak gayretinden geri çevirmemeli. Kesin tarihler belli olmamakla beraber bazı eğilimler net ve açık. Bunları dikkate alarak kendimizi hazırlamalıyız.
Sayısal teknolojik imkanları daha fazla kullanarak ciddi anlamda verimlilikler sağlayacağız ama bu teknolojileri elde etmek, uygulamak da pek ucuz olmayacak.
Otomasyon  sayesinde üretimde daha az insan istihdamı mutlaka gerçekleşecek. Emeğe dayalı işler azalacak ama eş zamanlı olarak daha nitelikli insan ihtiyacı çıkacak.
Her alanda hızına yetişmeye zorlanacağımız değişimleri yaşamaya devam edeceğiz. Bu değişimlere karşı hazırlıklı olmak, geleceğimizi de belirleyecek.
Sevgi ve Saygılarımla.