Türk Otomotiv Sanayicisinin Dergisiİnsana Yatırım, Geleceğe Yatırımdır

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 14.10.2019 11:15:00

Esnek işgücü modeli hem şirketlerin hem de profesyonellerin kazanmasını sağladığı, aynı zamanda daha verimli ve süründürülebilir bir yapı olduğu için dünyada hızla gelişmeye devam ediyor.

Oylum Öztürk Erdem

Aktaş Holding
İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Grup Yöneticisi

 

Yetenek yönetimi, günümüzde hem insan kaynakları profesyonelleri hem de tepe yöneticilerin gündemlerinde öncelikli konular arasında en üst sıraları almış durumda. Şirketin sahip olduğu yetenekleri doğru bir şekilde yönetmesi, çalışanın şirkete katacağı değerle de doğru orantıda.
Bu noktada çalışan için iyi bir kariyer planlamasının yapılması, kişisel / mesleki gelişim imkanlarının sağlanması, tanıma, takdir sistemleriyle çalışanların motive edilmesi, fikirlerine değer verilmesi, çalışanlara kendini geliştirme ve ilerleme fırsatının sunulması ile piyasaya göre dengeli bir ücret politikasının benimsenmesi, tercih edilen bir şirket olmak için gereken ana unsurlar diyebiliriz.
Yanı sıra, geleceğin iş modeli olarak ise esnek işgücünü ilk sırada gösterebiliriz.  Bu çalışma modeli hem şirketlerin hem de profesyonellerin kazanmasını sağladığı, aynı zamanda daha verimli ve süründürülebilir bir yapı olduğu için dünyada hızla gelişmeye devam ediyor.
Bundan hareketle Aktaş Holding olarak, yetenek yönetimi ve işveren markası konularında sonuç odaklı çalışmalara imza atıyor, şirketimizin ‘tercih edilen şirket’ olması ve işgücü piyasasında gelecekteki yerini doğru şekillendirmek adına önemli çalışmalar yürütüyoruz.
Bu çalışmalarımıza örnek olarak “Aktaş Kariyer Okulu” projemizi gösterebiliriz. Bu proje ile gençlerin hem iş hayatını hem de Aktaş Holding’i yakından tanımalarına fırsat sunuyoruz.
Proje kapsamında, farklı platformlarda yayınladığımız Aktaş Kariyer Okulu ilanımıza yapılan tüm başvuruları titizlikle değerlendiriyor, yapılan yetkinlik değerlendirme ve testler sonucunda, kurum kültürümüze ve vizyonumuza katkı sağlayacağına inandığımız arkadaşlarımızı tam zamanlı olarak istihdam ediyoruz.
Projemizdeki en önemli kriterlerden biri; başvuru yapan kişilerin hiç iş deneyiminin olmamasıdır. Çünkü bu proje ile gençlere ilk iş deneyimini şirket bünyesinde kazandırmayı hedefliyoruz.  Okula katılan gençler, kendilerinin de üreteceği projelerle yeteneklerini ortaya koyabilirken, iş hayatı ve Aktaş Holding ile ilgili tecrübe edinme fırsatı bulmaktadır.
Bunun yanında, işveren markamızı güçlendirmek adına da önemli çalışmalarımız bulunuyor. Gerek Aktaş Eğitim Vakfımız öncülüğünde sosyal sorumluluk çalışmaları, gerekse de potansiyel çalışma arkadaşlarımıza uyguladığımız anket aracılığıyla tespit ettiğimiz beklentileri karşılamaya yönelik çalışmalar yaparak, ‘insan ve çevre’ odaklı olan Aktaş markasının gücünü daha da artırmak hedefindeyiz.
Ek olarak, şirketimizde çalışanlarımıza yeni fırsatlar sunmak için yeni iş modelleri geliştirmeye de devam ediyoruz. Bu doğrultuda, 2019 yılının ilk gününde “Öğretici İşçi” isimli yeni bir modeli hayata geçirdik.
Öğretici İşçi olan arkadaşlarımız, şirketimizde yeni işbaşı yapan ve bölüm değişikliği yapacak olan çalışanlarımızın, 4 haftalık bir program kapsamında eğitimlerini üstlenecek. Bu iş modelinde amacımız; şirket kurallarına ve şirkete uyumu kolaylaştırmak, şirkete bağlılığı artırmak, öğretici işçi ve uzman yetiştirmek, iş motivasyonunun sağlanması ve yetkin personel yetiştirilmesidir.  En az 2 yıl Aktaş bünyesinde çalışan arkadaşlarımız, “Öğretici İşçi” olabiliyor.
Eski usta-çırak ilişkisinin pozitif yönlerinden esinlenerek geliştirdiğimiz bu model sayesinde, yetkin personelimizi motive ederek elde tutmanın yanı sıra tecrübenin gelecek kuşaklara aktarılmasına da yatırım yapmış oluyoruz. Bunların yanı sıra, tanıtımını kısa süre önce yaptığımız ve oldukça olumlu karşılanan yeni bir projeyi daha devreye alacağız.
Bu proje ile şirketimizin, İlk Kademe Yöneticilerini kendi bünyemizden seçilecek arkadaşlarımızdan belirleyeceğiz.
“İşi en iyi onu yapan bilir” felsefesinden yola çıkarak geliştirdiğimiz bu projede, ÜRETİM BİRİM LİDERİ pozisyonuna seçilerek atanan çalışma arkadaşlarımızın içindeki potansiyelin keşfedilmesi ve diğer çalışma arkadaşlarımızın da potansiyelini harekete geçirmesi,  yetenek yönetimi, verimli üretim yönetimi, üretimde katma değer sağlanması, etkili iletişimin sağlanması, kültürün yaygınlaştırılması (İSG, çevre, liderlik) ve iyileştirme sistemlerinin etkin çalışması gibi kazanımlar sağlamayı hedefliyoruz.
Üretim Birim Lideri arkadaşlarımız Aktaş Kültürü’ne uygun, ‘rol modeller’ olmaları için titizlikle hazırlanmış bir eğitim programından geçecek ve pozitif kültüre en üst düzeyde katkı sağlayabilmeleri amacıyla da şirket yönetimimiz tarafından gelişimleri desteklenecektir.
Özetle bu tür somut projelere imza atmaya devam ederek, 80 yıllık geçmişi bulunan şirketimizi geleceğe en iyi şekilde taşımak ve küresel düzeydeki marka algısını en yüksek seviyeye ulaştırmak için çalışmalarımız hızla sürecek.

İK Süreçlerini Dijitalleştiriyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Genç Yetenekleri Şirketimize Kazandırmayı Hedefliyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Biz Bir Aileyiz
14.10.2019
Alternate Text
Çalışanlarımızın Becerilerini Doğru Analiz Ediyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekler, Şirket Performansımızı İleriye Taşıyor
14.10.2019
Alternate Text
Yalın Uygulamalar Eşliğinde Kültür Değişimine Karar Verdik
14.10.2019
Alternate Text
Her Çalışanın Bir Potansiyel Olduğuna İnanan Kurum Kültürü Oluşturmak
14.10.2019
Alternate Text
Yeteneklere Yeni Alanlar Açıp Süreçlerde Özgür Bırakmalı
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekler; İnovasyon, Güç, Kalite, Başarı ve Güven İstiyor
14.10.2019
Alternate Text
Yeteneği Bulmak mı, Elde Tutmak mı?
14.10.2019
Alternate Text
Performans Odaklılıktan Gelecek Odaklılığa Evrilmek
14.10.2019
Alternate Text
Endüstri 4.0, İş Yapma Biçimlerimizi Değiştirdi
14.10.2019
Alternate Text
Çalışanlarımız, Bizim İçin Bir Kaynaktan Öte Kıymettir
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekli Çalışan Evet, Peki Ya Tutundurma?
14.10.2019
Alternate Text
İşgücünün Geleceğinde Yetenekli Çalışanların Yeri
14.10.2019
Alternate Text
Teknoloji Daha Yaratıcı İşlerle Uğraşmaya Zaman Kazandırıyor
14.10.2019
Alternate Text
Birimizin Gücü Hepimizin Gücünden Fazla Değildir
14.10.2019
Alternate Text
Y Kuşağı Çalışan Sayımız Her Geçen Yıl Artıyor
14.10.2019
Alternate Text
İnsana Yatırım, Geleceğe Yatırımdır
14.10.2019
Alternate Text
Eğitim ve Kariyer Planları Oluşturuyoruz
11.10.2019
Alternate Text
Geleceğin İşgücüne Hazır Olmak
11.10.2019
Alternate Text
Deneyim Döngüsünün Gücüne İnanıyoruz
11.10.2019
Alternate Text
Etkin İşe Alım Stratejisi Doğru Yeteneği Çeker
11.10.2019
Alternate Text
İş Gücü Stratejileri ve Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
Kalite ve Nitelikli İstihdam Temel Sorunlarımızdan Biri
11.10.2019
Alternate Text
Orta ve Küçük İşletmelerde Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz