Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiNIAGARA

VAROL KARSLIOĞLU

Bu satırları Kanada-ABD sınırındaki Niagara Falls kasabasında bir otelin 13. katında Niagara şelalelerinin muhteşem manzarasına bakarak yazıyorum.

 

Editörümüz bu sayının yazı konusunu “iş ve yaşam dengesi” olarak önerince ben de konudan fazla uzaklaşmadan siz sayın okuyucuların ilgisini çekeceğini umduğum bir yazı kaleme almaya çalıştım.
Bu satırları Kanada-ABD sınırındaki Niagara Falls kasabasında bir otelin 13.katında Niagara şelalelerinin muhteşem manzarasına bakarak yazıyorum.
Niagara, Erie ve Ontario göllerini birbirine bağlayan 58 kilometre uzunluğunda bir nehir. Oluşumu, son buzul çağının sonunda ve 12bin yıl öncesine kadar uzanıyor.
Niagara Nehri aynı zamanda bu bölgedeki Kanada-ABD sınırını oluşturuyor. Benim bulunduğum yer Ontario, karşı taraf ise New York eyaleti. Bu bölgede iki ülke arasında dördü karayolu, biri de demiryolu olmak üzere beş adet sınır geçiş noktası var. Bu bölgedeki sınır geçişlerinin sayısı 7.5 milyonu buluyor.
Niagara turizmi özellikle Kanada ve Ontario’nun ekonomisi için çok önemli. 2017 verilerine göre bölgeye 13 milyon ziyaretçi geldi. Bu sayının 8.4 milyonu Ontario eyaletinden, 3.2 milyonu ABD’nden, 1.1 milyonu deniz aşırı ülkelerden ve 300bini de Kanada’nın diğer bölgelerinden.
Niagara şelalelerin tümünü en güzel ve yakın açıdan görmek için Kanada tarafında olmak gerekiyor. Hele tümüyle ABD topraklarında yer alan Amerikan ve gelin duvağı şelalelerini görmek için Kanada tarafına geçmeniz ya da tekneyle nehrin ortasına açılmanız şart.
Bu da Kanada’ya turizm ekonomisinde önemli bir avantaj sağlıyor. Şelalelerin en büyük ve güzel olanı At Nalı Şelalesi (Horseshoe Fall) Kanada ile ABD arasında ve daha büyük kısmı Kanada’da. Dökülen su her bir dakikada bir milyon banyo küvetini dolduracak kadar çok ve doğanın gücünü görmek açısından çok etkileyici.
Ancak asıl çarpıcı olan, bu nehirden akan suyun, dünyadaki tüm tatlı su rezervlerinin yüzde yirmisini oluşturması. Büyük Göller Bölgesi, dünyadaki en büyük tatlı su havzası.
Turizm bölgeye yılda 2.4 milyar dolarlık bir gelir sağlıyor. Bunun yüzde 65’i Kanadalı, yüzde 27’si Amerikalı, yüzde 10’u da deniz aşırı ülkelerin ziyaretçilerinin yaptığı harcamalar. İstihdam açısından da turizmin katkısı büyük. Bölgede 40bin kişi doğrudan turizm sektöründeki işlerde çalışıyor. Özellikle küçük işletmelerin istihdama katkısı çok önemli. İşletmelerin yüzde 68’i 20’den az çalışana sahip.
Bölgenin merkezi olan Niagara Falls kasabasının Kanada’nın en büyük şehri olan Toronto’ya sadece 130 kilometre mesafede olması, kısa süreli ziyaretleri kolaylaştırıyor.
Sadece turistler değil, dünyanın dört bir köşesinden iş toplantıları ve kongreler için Toronto’ya gelen ziyaretçiler, genellikle bir fırsat yaratıp, zaman ayırarak bu doğa harikasını günübirlik de olsa ziyaret ediyorlar.
Dünyanın en eski turizm bölgelerinden Niagara’ya gelen ve kayıtlara geçen ilk batılı ziyaretçi Fransız rahip Jean Louis Hennepin 1670’lerde buraları gezmiş.
Ontario hükümeti, daha 1885 yılında turizm bakanlığının bünyesinde Niagara Parks Commission adıyla bölgeden sorumlu bir ajans kurmuş. Ve bu ajans halen hem de ticari faaliyetlerde bulunarak ve devlet desteği almadan çalışmalarını sürdürüyor.
Hükümet ve özel sektör, Niagara’nın doğal güzelliklerini tamamlayacak şekilde yıllardır bilinçli adımlar atıyorlar. İklimi Fransa’nın Bordo (Bordeaux) bölgesiyle benzerlikler gösteren Niagara Bölgesi, kaliteli şaraplarıyla dünyada giderek daha çok tanınıyor.
Niagara özel bir tür olan buz şarabının dünyadaki en büyük üreticisi. Niagara Yarımadası’nda 100’e yakın şarap üreticisi mevcut. Bölgeye sadece şarap tadımı için gelenlerin sayısı artarken şarap turları giderek yaygınlaşıyor.
Niagara Falls kasabası bazı kayıtlara göre aynı zamanda dünyanın en eski balayı merkezi. Napoleon Bonsparte’ın kardeşi Jerome, 1804’de Amerikalı eşi ile balayını burada geçiren ilk ünlülerden.
Hem hobi, hem de çok yoğun bir iş olarak yılllardır bu bölgede, dünyanın dört bir köşesinden gelen ziyaretçilere rehberlik yapmaktayım.
Çalışan, üreten ve kazanan insanların, tatillerini geçirmek ve aileleriyle birlikte olmak için Niagara’ya gösterdikleri büyük ilgi, böyle dev bir sektörün yaşamasını sağlıyor.
Sizlerin iş yaşamından uzaklaştığınız, dinlendiğiniz ve enerji depoladığınız dönemler, ekonominin başka sektörleri için büyük bir ivme sağlayabilir.
En azından Niagara’da bunu gözlemlemek mümkün.
Tüm TAYSAD camiasına, sevdikleriyle birlikte güzel bir yaz tatili diliyorum.