Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiOtomotivde En Güzel Yıllar Henüz Görülmedi

Yaşadığımız zorluklara rağmen, otomotivin güzel yıllarını hep birlikte göreceğimiz günler gelecek. Biz o gün başka yetkinliklerimizi geliştirmeyi ve başka zorlukları aşmayı hedefleyeceğiz.

 

Alper Kanca

TAYSAD Chairman of the Board

 

Yazımın başlığını, Booz & Company’nin 2009 yılında yayınlandığı “Otomotivde En Güzel Yıllar Henüz Görülmedi” isimli araştırma raporundan aldım. Raporda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu hızlı büyüyen ekonomilerin önümüzdeki on yılda otomotiv sektörü için kritik önemde olacağına işaret edilmiş. Bu pazarlarda farklı müşteri ihtiyaçlarına ve pazar koşullarına cevap verebilecek oyuncuların başarılı olabileceği de kaydedilmiş.
Bu öngörü hala geçerliliğini koruyor. Bazen ne kadar yol aldığımızı görmek için geriye dönüp bakmak gerekiyor. Sektörümüz; 10 yıl önce küresel bir krizin arka planında bir yandan ayakta kalmak, bir yandan geleceğe hazırlanmak durumundaydı. O gün her şey zordu, bugün de değişen bir şey yok. Fakat, on yıl önce ile bugünü ayıran çok büyük farklar ve yetkinliklerimiz var.
100 yıllık bir geçmişe sahip otomotiv sektörü, hızlı büyüme evresini henüz yaşamamış durumda. Sektörün göreceği genişleme dalgasından en fazla yararlanan, pazarlarını ve iş modellerini yeni bir bakış açısıyla gözden geçirip yenileyebilen şirketler oluyor. İş modellerinin değişimi, üretimden araç satışlarına kadar tüm operasyonları da kapsıyor.
PwC’nin geçtiğimiz günlerde yayınladığı raporunda, gelecekte başarıyı yakalamak için otomotiv sektörü oyuncularının, yeni müşteri odaklı ürün ve hizmetlerini geliştirmek için daha fazla bütçe ayırmalarına vurgu yapılıyor. Bunun yanı sıra ürün yerine hareketlilik odaklı iş modelleri geliştirmek ve yeni nesil araçlar için yatırım yapmak da gündemimizde olmalı. Raporda, “Genç, teknoloji odaklı kullanıcılar sektörün dönüşümünde en önemli rolü oynayacak. Başarı için bu yeni kullanıcının tercihlerini yakalamak gerekecek” deniliyor.
Öte yandan, yaklaşık son yirmi yıldır Türkiye’de yeni bir OEM yatırımı olmadı, dolayısıyla bu otomotiv ekosisteminin gelişmesini zorlaştırdı. Tüm bu zorluklara rağmen, otomotivin güzel yıllarını hep birlikte göreceğimiz günler gelecek. Biz o gün başka yetkinliklerimizi geliştirmeyi ve başka zorlukları aşmayı hedefleyeceğiz.