Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiYenileme Pazarında Dijital Yolculuk

Bağlantılı araçların giderek hayatımıza girmesiyle bugün telematik ve sürücü davranış verilerinin toplanması da dahil olmak üzere saatte 25 GB veri üretildiği tahmin ediliyor

 

Alper Kanca

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı

 

Ülkemizde 59,36 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Ülke nüfusumuzun yüzde 98’i cep telefonu kullanırken, bunların yüzde 77’si akıllı telefon kullanıyor. Dijital ortamda 7 saatini harcayan kullanıcılar, günde ortalama 2 saat 46 dakika sosyal medyada dolaşıyor. 2019’un dijital istatistikleri, son kullanıcıların hayatının uzun bir bölümünün dijital ortamlarda geçtiğini gösteriyor. Öte yandan ülkemizde, Mart 2019 itibariyle trafiğe kayıtlı araç sayısı 23 milyon adede ulaştı. Kısacası, son kullanıcılar hızla dijitalleşirken, yenileme pazarının da buna uygun olarak dijital yolculuğa kendini hazırlaması gerekiyor.
Otomotiv yenileme pazarı, endüstrimizin son kullanıcıya doğrudan ulaşabilmesi için yeni fırsatlar barındırıyor. OEM’ler, parça distribütörleri ve bağımsız tamirhaneler dijital dönüşüme hızla ayak uydurmaya, yeni kanallarla tüketiciye ulaşmaya çalışıyor. Bazı OEM’ler, servis ve bakım randevularını online rezervasyon olarak alıyor. Aracın servis durumu ile ilgili bilgilendirmeden ödemeye kadar olan tüm aşamalarda dijital bir müşteri yolculuğu sunuyor.
Bağlantılı araçların giderek hayatımıza girmesiyle bugün telematik ve sürücü davranış verilerinin toplanması da dahil olmak üzere saatte 25 GB veri üretildiği tahmin ediliyor. Doğru analizle bu veri seviyesi rekabeti farklılaştırarak yenileme pazarı oyuncuları için yeni bir kapıyı açıyor. Büyük veri analizi, satış sonrası oyuncuların müşterilerinin davranışlarını, tercihlerini ve ihtiyaçlarını anlamalarına yardımcı olma gücüne sahip. Küçük bir bilgi analizi müşteri memnuniyeti sağlamanın yolu olabiliyor.
Doğru bilgilerin yeterince toplanması ve işlenmesi durumunda, müşteriye özel analitikle bağlantılı büyük veri istatistikleri, bir sonraki müşteri ziyaretinin ve ilgili parçaların ve hizmetlerin kesin bir tahminine yol açıyor. Böylece bağımsız tamirhaneler, parça satıcıları, tedarikçiler ve OEM’ler lojistiklerini daha iyi optimize edebilir. Son kullanıcının bir sonraki bakım gereksinimi hakkında kesin bilgi sahibi olurken, zamanında teslimatı gerçekleştirir. Zamanında teslimatın artması ortalama stok miktarını azaltabilir.
Otomotiv satış sonrası pazarı, bugün olduğu gibi gelecekte de cazip bir endüstri olarak kalacak. Stratejik adımlar atmaya istekli olan oyuncular, rakiplerinden daha iyi performans gösterebilecek ve kendi alanlarında başarılı olabilecekler.
Saygı ve sevgilerimle