BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiOtomotiv sektörünün geleceğini dijital dönüşüme yön verenler şekillendirecek”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 1.11.2017 17:02:00

TAYSAD ev sahipliğinde düzenlenen “Yetenek Yönetimi Konferansı”nda dijital dönüşümün otomotiv sektörünün insan kaynakları yönetimine ve sektörün geleceğine yönelik etkileri mercek altına alındı. TAYSAD Başkanı Alper Kanca, “Otomotiv sektörünün geleceğine, dijital dönüşüme adapte olmuş gençler yön verecek” dedi.

TAYSAD üyesi firmaların üst düzey temsilcileri ile İK yöneticilerinin yüksek düzeyde katılım sağladığı ve bu yıl ilki gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca yaptı. The Green Park Pendik Hotel & Convention Center’da düzenlenen konferansta konuşan Kanca, gelişen dijital dünya şartlarında insan kaynakları yöneticilerinin birbirini tanımasının ve işbirliğinin zorunlu hale geldiğini belirterek, “İşletmelerimiz için en önemli konulardan biri yetenek yönetimidir. Bunun için TAYSAD olarak, üye şirketlerimizi geleceğe taşıyacak çalışanlarımızın yeteneklerini keşfetmeye çalışıyoruz. Bu konferansı da yetenekli çalışanları bulmak, geliştirmek ve elde tutmak, İK yöneticilerini bir araya getirmek ve bilgi alışverişi kadar işbirliğini de artırmak için gerçekleştirdik” dedi.  
“Meslek okullarından başlıyoruz”
İnsan kaynağı politikaları içinde meslek okullarındaki yetenekli mezunlara ihtiyaçları olduğuna vurgu yapan Alper Kanca, “Türkiye’de ne yazık ki meslek okulları istediğimiz seviyede değil. TAYSAD olarak meslek okullarının ihtiyaçlarını belirleyerek onları ileri seviyelere taşımak, oradaki yetenekli öğrencilerin önünü açmak için çalışmalar yürütüyoruz. Meslek liselerinin ‘Motor’ bölümlerinde motorları, aletleri olmayan okullarımız var inanabiliyor musunuz? Bu okulları bulup gerekli parçaları toplayıp iletmeye çalışıyoruz. 2013’te başlattığımız Al Değerlendir Meslek Okullarını Güçlendir (ADMOG) projemiz ile şimdiye kadar 3 milyon 650 bin TL’lik alet topladık ve bunları 81 ildeki meslek okullarına gönderdik” açıklamasında bulundu.
Gereksinim duyulan insan kaynakları eksiğinin giderilmesi için gençlere odaklanılması gerektiğini belirten Alper Kanca, “Otomotiv tedarik sanayinin en önemli insan kıymetlerini bulmada temel başvuru kaynaklarından biri de üniversiteler. Çok yetenekli gençlerimiz var. Bu gençlerimizi bilgilendirmeli, sektörümüze davet etmeliyiz. Biz TAYSAD olarak üniversiteleri ziyaret ediyor, otomotivden bahsediyoruz. Onları fabrikalarımıza çağırıp, otomotiv sektörünü sevdiriyoruz. Böylelikle onları otomotiv sektörüne çekiyoruz. Otomotiv sektöründe çalışmanın neden önemli olduğunu, onlara neler kazandırabileceğini anlatmaya çalışıyoruz. Yeni nesil şirket yöneticilerine de odaklanıyoruz. Onları bir araya getiriyoruz, eğitimler veriyoruz. İyi bir sinerji yakalayarak gençlerimiz üzerinde fayda yaratmaya çalışıyoruz” diye belirtti.
Endüstri 4.0 ile daha nitelikli çalışan iş gücüne ihtiyaç duyulacak
Konferans’ta Endüstri 4.0 ile birlikte “İnsan Kaynakları Yönetimi” anlayışının değişime uğradığına dikkat çeken TAYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Perihan İnci de, “Günümüzde dijitalleşme ile pek çok alanda değişim yaşanıyor. İş yaşamında var olan Y kuşağı ve iş hayatına yeni girecek olan Z kuşağı ile İK yaşamı yeniden şekillenecek” dedi.
“Gelecekte en önemli değişikliklerden biri de çalışma saatlerinde olacak” diyen İnci, “Klasik çalışma saatleri yerine, daha esnek çalışma saatleri ortaya çıkacak. Endüstri 4.0 ile dijitalizasyonun en etkin kullanılacağı sektör de otomotiv sektörü olacak. Bizim de amacımız İK gücünü daha etkin şekilde kullanmak. Endüstri 4.0 ile daha az çalışan sayısına ihtiyaç duyulacak olmasına karşın, daha nitelikli çalışan iş gücüne ihtiyaç duyulacak” diye konuştu.
Yeni dönem İK Yönetimini profesyoneller anlattı
Konferans kapsamında söz alan Türkiye’nin ilk kadın fütüristi Ufuk Tarhan, Vanderwalt GmbH Kurucusu Flooris van der Walt, Microsoft Türkiye İK Müdürü Kemal Özel, Randstand Büyük Müşteriler Kıdemli Müdürü Şafak Boy, Willis Towers Watson Çalışan Bağlılığı Araştırmaları Kıdemli Danışmanı Alim Erginoğlu ve Çukur & Yılmaz Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Özlem Kurt, İK süreçlerinde değişen ihtiyaçlar konularını mercek altına aldılar.
Konferansın son bölümünde ise İK Uzmanı İpek Aral’ın moderatörlüğünü yaptığı “Şirketlerin Yetenek Yönetimi Yaklaşımı” konulu panel gerçekleşti. Panelde, Assan Hanil İK Direktörü Bora Alptekin, BASF Türkiye & Azerbaycan İK Direktörü Taner Şimşek, Maxion Wheels TRO İK & Global Organizasyonel Gelişim Direktörü Gülçin Tekin, Ford Otosan İK Müdürü Aşkın Çavaş, yetenek yönetimi süreçlerindeki deneyimlerini paylaştılar.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz