BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiBirinci Otomotiv Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yakup Birinci: “Kur risklerini minimize edebilecek araçlar kullanıyoruz”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 18.06.2017 11:25:00

Ana sanayinin ödeme vadeleri geçmişe kıyasla artmakta. Önümüzdeki dönemde 60 günün altında ödeme yapan firma kalmayacağını düşünüyorum. Çoğunlukla kriz dönemlerinin ertesinde bu tür geçişler yapılıyor. Ayrıca kurlardaki aşırı oynaklık da bazı müşterilerimizden, kur sabitleme talebi gelmesine sebep oluyor.

Özellikle yatırım sürecinde olmamız sebebiyle, uzun vadeli kredileri tercih ediyoruz. Piyasada yaşanan çalkantılı dönemde Sat Geri Kirala pratik ve makul bir çözüm olarak ortaya çıktı.
Sat Geri Kirala hem şirketlerin aktifindeki gayrimenkulleri güncel değerine getiriyor hem de bilançoda yaşanan bu büyümeden dolayı şirkete ilave bir vergi yükü yaratmıyor. İşlemin kolaylaşması için tapu harcı da bir defaya mahsus ve iskontolu olarak ödeniyor. Şirketler mutlaka ama mutlaka KGF imkanlarından faydalanmalı; şu an için teminat sorunu yaşayan firmalara büyük bir olanak tanınıyor. Bu fırsat mutlaka değerlendirilmeli.
Kullanılan finansman aracı ne olursa olsun, işletmelerin hakim tahsilat kuru üzerinden borçlanmalarını daha doğru buluyorum. Ağırlıklı geliri TL olan bir firma için, faiz oranı düşük de olsa, yabancı para kaynak kullanımı şirketi riske sokabilecektir. Eğer böyle bir fırsat var ise dahi, forward yaparak kur riskini minimize etmek faydalı olacaktır. Son dönemlerde, Çapraz Döviz Swap’ı CCS de öne çıkan bir araç.  
Ana sanayinin ödeme vadeleri geçmişe kıyasla artmakta. Önümüzdeki dönemde 60 günün altında ödeme yapan firma kalmayacağını düşünüyorum. Çoğunlukla kriz dönemlerinin ertesinde bu tür geçişler yapılıyor. Ayrıca kurlardaki aşırı oynaklık da bazı müşterilerimizden, kur sabitleme talebi gelmesine sebep oluyor. Bu tür talepler doğal olarak tedarikçilerin işletme sermayesi ihtiyacını arttırıyor. Otomotiv sanayi, diğer sektörlere nazaran daha düzenli fakat daha uzun vadede ödeme yapan bir sektör.
Nakit Akışı-Kârlılık denkleminde ben her zaman için nakit akışı diyorum. Kârlılık çoğunlukla aldatıcı olabiliyor ve hele ki ülkemiz gibi kırılgan piyasalarda küçük çaplı krizler dahi firmaları zor duruma sokabiliyor. Gelir tablolarında stoklar satılana kadar tabloya yansımaz. Hatalı stok yönetimi veya öngörülemeyen talep değişikliği olması durumunda şirketi ayakta tutacak tek araç pozitif nakit akışıdır. Belli bir süre şirket kar etmese dahi, sağlıklı nakit akışıyla, verimliliği arttıracak zaman kazanacak ve tasarruflarla kendini toparlayabilme imkanı bulacaktır. Pozitif nakit akışı için mutlaka, alıcı ve satıcılar vadelerini dengede tutmalı, bütçe disiplini içerisinde hareket edilmeli ve yatırım yapmadan önce, yatırımın geri dönüş hızı nakit akışı tablosunda değerlendirilmelidir.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz