Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiMüşteri İlişkilerimizde Kesintisiz Bir Süreç Yönettik

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 22.07.2020 10:06:00

Türkiye’de iş dünyasının kısa sürede uzaktan çalışma sistemine geçtiğini görüyoruz. Otomobil satışları online kanallar üzerinden yapılmaya, satış ve pazarlama aktiviteleri için video konferanslar tercih edilmeye başlandı. Yeni kurallarıyla var olan bu yeni düzende, süregelen bütün süreçlerde gerek müşteri gerekse operasyonel verimlilik tarafında dijitalleşmenin kaçınılmazlığı, tüm oyunculara yeniden ispat edildi.

 

Cömert Varlık

Omsan Lojistik Genel Müdürü

 

Pandemi dönemi sonrasında iş yapış şekillerinizde ve alışkanlıklarınızda ne gibi değişiklikler yapmayı planlıyorsunuz?
OMSAN Lojistik olarak, sürecin başından itibaren tüm birimlerimizle, gelişebilecek farklı durumları analiz ederek, olası senaryolar için hazırlandık ve merkeze daima insan sağlığını ve sürdürülebilirliği koyduk. Bu dönemde; birçok farklı sektörde faaliyet gösteren müşterilerimiz, krizden etkilenme ölçülerine göre verdikleri bir takım stratejik kararlarını tekrar gözden geçirdiler. Biz de müşteri odaklı anlayışımızla yeni iş yapış şekillerini, verimliliği ve ihtiyaçları göz önüne aldık. Yaptığımız teknolojik altyapı yatırımlarımızla, post-pandemi sürecine hızlıca adapte olduk ve rakiplerden bu anlamda farklılaştık. Salgın sürecine baktığımızda, dünyada ve Türkiye’de iş dünyasının kısa sürede uzaktan çalışma sistemine geçtiğini görüyoruz. Otomobil satışları online kanallar üzerinden yapılmaya, satış ve pazarlama aktiviteleri için video konferanslar tercih edilmeye başlandı. Yeni kurallarıyla var olan bu yeni düzende, süregelen bütün süreçlerde gerek müşteri gerekse operasyonel verimlilik tarafında dijitalleşmenin kaçınılmazlığı, tüm oyunculara yeniden ispat edildi. Biz de bu dönemde pek çok farklı alanda kritik iş süreçlerimizi gözden geçirdik ve teknolojik çözümler ürettik. Kritik iş süreçlerimizi dijitalize ederek, uzaktan çalışma döneminde sürdürülebilirliği sağladık. Müşteri ilişkileri anlamında kesintisiz bir süreç yönettik, her an erişilebilir ve hizmet sağlayabilir olduk. Saha yönetiminde stok giriş çıkışlarını kayıt altında tutup, takip edebilen insansız araçlarla verimliliğimizi artırıcı teknolojileri hayata geçirdik. OMSAN Lojistik; şeffaflık, hesap verilebilirlik ve güvenilirlik ilkeleriyle hizmet veren, dünyadaki teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, sektöründe öncü bir şirket. Bu nedenle pandemi sonrası dönemde de bu ilkeleri teknolojinin sunduğu yeni yöntemlerle artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz.


Tüm gelişmeleri yakından takip etmenin dışında, öngörü ve hızlı aksiyon alabilme kabiliyetimizi artırmak her zamankinden daha önemli oldu. Araç lojistiği ve otomotiv yedek parça operasyonlarımızda aldığımız tedbirler başarıyla uygulandı.


Bulunduğumuz süreçte tüm çalışanlarımızın yenilikçi, proaktif ve üretken olmasını teşvik ediyor, çalışanlarımızı online eğitimlerle destekliyor ve hizmetlerimizi yeni ihtiyaçlara yönelik olarak geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz.


Bu döneme ilişkin diğer firmalar ile paylaşabileceğiniz örnek uygulamalarınız nelerdir?
Pandemi sürecinde “önce insan – önce sağlık” merkezci kampanyalarımız ve sosyal medya mesajlarımızla virüsün yayılmasını engelleme amacıyla çalışmalar yaparak, toplumsal sorumluğun parçası olduk. Normalleşme döneminde, görev yerlerine dönmeden önce personelimize sağlıklı ortamda çalışabilmeleri için aldığımız tedbirler hakkında bilgilendirmeler yaptık, bilinç seviyesini her kademede yükselttik ve normale dönüş sürecini de gayet başarıyla yürütüyoruz.  
Bu dönemde yenilik olarak, iş gücü ve ekipman kaynağımızın yeni ihtiyaçlar doğrultusunda değerlendirilmesine yönelik çalışma grupları oluşturduk. Yeni ürün ve hizmetler geliştirerek farklı alanlarda bulunan kapasitemizi oyuna katarak post-pandemi sürecini dizayn etmeye yönelik çalışmalarımızı sürdürdük. Bu süreçte müşteri odaklı çözümlerimizi her zamankinden fazla ön plana aldık. Bayilerden araç alan müşterilerin bayiye gelmesine gerek kalmadan araçlarını ev adreslerine teslim ettik.  


Uzaktan çalışma, gelecekteki iş gücü planlarınızı etkileyecek mi?
Dünya genelinde süreçlerini ofisten evlere taşıyan şirketler gibi OMSAN Lojistik olarak biz de teknolojik altyapımızı tam kapasite kullanarak çalışmalarımızı kesintisiz yürüttük. Evden çalışma modelinin çıktılarının ölçülebilmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Sonuçlardan bağımsız olarak, önümüzdeki dönemi “her duruma hazırlıklı olma” dönemi olarak görüyoruz.

 

E-ticaret ve Dijital Servisler Daha Önemli Hale Gelecek
22.07.2020
Alternate Text
Yeni Normal Tüketici Beklentilerini Değiştirecek
22.07.2020
Alternate Text
Otomotiv Yetkili Satıcıları Dijitalleşmeyi Etkin Kullanıyor
22.07.2020
Alternate Text
İşletmeler En Kötüye Göre Kaslarını Güçlendirmelidir
22.07.2020
Alternate Text
Verimlilik Odağımızda Olacak
22.07.2020
Alternate Text
Müşteri İlişkilerimizde Kesintisiz Bir Süreç Yönettik
22.07.2020
Alternate Text
Zorluklardan Ürkek Adımlar Atarak Çıkmak Mümkün Değil
17.07.2020
Alternate Text
Dijital Müşteri Deneyimi
17.07.2020
Alternate Text
Dijital ve Çevik Liderlik ile Yeni İş Modellerine Uyum
17.07.2020
Alternate Text
Otomotiv Endüstrisi, Yeni Normale Gidiyor
17.07.2020
Alternate Text
Dijitalleşerek Süreçlerimizi Yönettik
16.07.2020
Alternate Text
Esneklik Önemli Avantajlar Sağlıyor
16.07.2020
Alternate Text
Motivasyonu Yüksek Tutuyoruz
16.07.2020
Alternate Text
Uzaktan Çalışmanın Olumlu Etkileri
16.07.2020
Alternate Text
Eğitim ve Teknolojiye Yatırım Yapılması Gereken Bir Süreçteyiz
16.07.2020
Alternate Text
Gerçek Ürün Deneyimini Sanal Ortama Taşıdık
16.07.2020
Alternate Text
Yalınlaşarak Dijitalleşmek, Satış ve Satış Sonrası Yetkinlikleri Geliştirmek
16.07.2020
Alternate Text
Değişim ve Esneklik Kabiliyetimiz Artıyor
16.07.2020
Alternate Text
Her Türlü Olumsuzluk İçin El Kitabımız Hazır
16.07.2020
Alternate Text
Dijital Dönüşüm Geleceğe Taşıyacak
16.07.2020
Alternate Text
Çalışan Motivasyonu Önceliklerimiz Arasında
16.07.2020
Alternate Text
Uzaktan Çözüm Üretebilme Becerisi Gelişiyor
16.07.2020
Alternate Text
Sağlık Tedbirlerinden Ödün Vermeden Üretime Devam Ettik
14.07.2020
Alternate Text
Dijitalleşme Hız ve Daha Fazla Zaman Sunuyor
14.07.2020
Alternate Text
Salgının Ortaya Çıkardığı Değişimlere Adapte Olduk
28.06.2020
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz