Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiOSD ve TAYSAD’dan Vizyon Toplantısı

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 8.03.2019 08:10:00

Ülkemiz imalat sanayiinin lokomotifi konumunda olan otomotiv sanayiinin paydaşları, küresel arenada otomotiv sektöründe yaşanan hızlı değişime paralel bir yol haritası çıkarmak için bir araya geldi. OSD ve TAYSAD koordinasyonunda; otomotiv ana ve tedarik sanayi firmalarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, araçlardaki elektronik ve yazılım ağırlığının gittikçe artacağına dikkat çekildi.

Türkiye’nin ihracat şampiyonu otomotiv sektörünün paydaşları, otomotiv ekosisteminde yaşanan hızlı değişimin gerisinde kalmamak ve Türkiye adına bir yol haritası oluşturmak için bir araya geldi. Bu kapsamda, OSD ve TAYSAD koordinasyonunda TAYSAD Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıya; OSD ile TAYSAD’ın yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra, otomotiv ana ve tedarik sanayi firmalarının üst düzey yöneticileri katıldı.
“Bir değişimin arifesindeyiz”
Otomotiv ekosisteminin ciddi bir değişim sürecinde olduğunun vurgulandığı toplantıda, “bağlantılı araçlar”, “elektrikli araçlar”, “hareketlilik/hizmetler” ve “otonom araçlar” konularının değişimi tetikleyen en önemli başlıklar olduğu, bu gelişmeler doğrultusunda araçlardaki elektronik ve yazılım ağırlığının gittikçe artacağı belirtildi. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda Türkiye’deki tedarik sanayinin uzmanlaştığı alanların dışında yeni alanlarda yetkinlik kazanması gerektiğine dikkat çekilen toplantıda, Türkiye otomotiv sektörünün sürdürülebilir rekabetçiliğinin koruması ve daha fazla katma değer yaratması adına odaklanılması gereken konular ele alındı.
Toplantıda konuşan TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, Türk otomotiv sanayiinin bugün geldiği noktanın son derece önemli olduğunu belirtti. Bu noktayı daha ileri taşımak adına otomotiv sektörünün bir bütün olarak nereye gideceğinin iyi anlaşılması gerektiğini aktaran Kanca, otomotiv sektörünün içinde bulunduğu dönemi “Bir değişimin arifesindeyiz” diyerek tanımladı.
“Bu noktada alarm vermemiz gerekiyor”
OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün de konuşmasında otomotiv dünyasındaki küresel gelişmelere değindi ve yeni teknolojilerin otomotiv ile etkileşimini değerlendirdi. Haydar Yenigün, “Son gelişmeler doğrultusunda görüyoruz ki aracın üzerindeki yüksek teknolojili kısım oldukça yükseliyor. 2030’da bir aracın maliyetinin yarısının elektrik/elektronik ve yazılım kaynaklı olacağına yönelik öngörü, 2050’de yüzde 67 seviyelerine çıkıyor.
Yani bir aracın üçte ikisinin elektronik sistemlerden oluşacağı söyleniyor. Bir tarafta bu varken, bir tarafta da bizim ‘sağlam kasımız’ dediğimiz tedarikçilere baktığımızda, bu noktada alarm vermemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.
“Yerlileştirmeyi bir numaralı madde olarak önümüze koymalıyız” açıklamasını yapan OSD Başkanı Haydar Yenigün, “Üretim burada olmalı ki değişikliklere anında cevap verelim. Kaliteli, esnek ve verimli iş modelimizi devam ettirmemiz lazım. Geçmiş başarılar kesinlikle ve kesinlikle geleceğin garantisi değildir. Geçmiş 20-30 yılda otomotiv sanayisi olarak yaptıklarımız çok değerli. Ancak yaşanan yıkıcı değişim bizlerin de değişmemizi zorunlu kılıyor” diyerek sözlerini tamamladı.
“Değişime ayak uydurmamız lazım”
OSD Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Şentürk ise, Türk otomotiv sektörünün geldiği noktanın gurur verici olduğunu vurguladı. Necdet Şentürk, “Yoğun emeklerle bu aşamalara geldik. Bunda tedarikçilerimizin büyük katkıları var. Ancak geldiğimiz seviye geleceğimizin garantisi değil. Otomotiv sanayii değişiyor. Bu değişime ayak uydurmamız lazım. Geleceğimizi garantiye almak için bu rekabetçiliği hem koruyacağız hem değiştireceğiz. Bunun için iki temel konuyu irdelemek gerektiğini düşünüyorum. Birincisi ‘ürün yetkinliği ya da ürün becerisi’, diğeri de ‘üretim yetkinliği ya da üretim becerisi’. Bu iki konu bizim için çok önemli” açıklamasında bulundu.
“Ar-Ge teşviklerinde otomotiv için özel bir yapı kurulsun”
TAYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Yazıcı da yaşayabilmek için Türk Tedarik Sanayiinin mutlaka yeni teknolojilere sahip olması gerektiğini söyleyerek, “Ya elektrikli ve otonom araçlarla ilgili yeni teknolojilere hakim şirketlerle teknik işbirliği veya ortaklık yapmalıyız, ya da uzun zaman gerekiyor olsa da Ar-Ge’ye daha fazla yatırım yaparak kendi teknolojilerimizi oluşturmalıyız” ifadelerini kullandı. Türk tedarik sanayinin mevcut durumunu tespit etmek için bir çalışma yapmayı ve yeni teknolojilere uyum için bir yol haritası çıkarmayı istediklerini de ifade eden Kemal Yazıcı, “Çalışmada, Türkiye’deki mevcut durum ve teknik altyapıyı gözden geçirip elektrikli, bağlı ve otonom araçlarda dünya nereye gidiyor, bizim bu alanda rekabet eder hale gelmemiz için neler yapmalıyız? gibi soruların yanıtlarını da ele alacağız” dedi.
TAYSAD olarak teşvik ihtiyaçlarının takibi ve iyileştirilmesi için kamu ile yürütülen görüşmelere de devam edeceklerini açıklayan Yazıcı, “Ar-Ge teşviklerinde otomotiv için TÜBİTAK bünyesinde özel bir yapı kurulsun ve bu yapı ile otomotiv için yapılan Ar-Ge projeleri daha hızlı desteklensin istiyoruz. Ayrıca, yeni teknolojilere sahip parçaların geliştirilmesi ve üretilmesinde, hem tedarikçileri hem de bu yerli parçaları kullanacak araç üreticilerini destekleyen bir teşvik sistemi kurulmalı diyoruz. Son olarak da yeni teknolojiler ve yerlileştirme konusunda sektörün sıkıntılarını ilgili kurumlara anlatmaya ve çözüm yolları önermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

İK Süreçlerini Dijitalleştiriyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Genç Yetenekleri Şirketimize Kazandırmayı Hedefliyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Biz Bir Aileyiz
14.10.2019
Alternate Text
Çalışanlarımızın Becerilerini Doğru Analiz Ediyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekler, Şirket Performansımızı İleriye Taşıyor
14.10.2019
Alternate Text
Yalın Uygulamalar Eşliğinde Kültür Değişimine Karar Verdik
14.10.2019
Alternate Text
Her Çalışanın Bir Potansiyel Olduğuna İnanan Kurum Kültürü Oluşturmak
14.10.2019
Alternate Text
Yeteneklere Yeni Alanlar Açıp Süreçlerde Özgür Bırakmalı
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekler; İnovasyon, Güç, Kalite, Başarı ve Güven İstiyor
14.10.2019
Alternate Text
Yeteneği Bulmak mı, Elde Tutmak mı?
14.10.2019
Alternate Text
Performans Odaklılıktan Gelecek Odaklılığa Evrilmek
14.10.2019
Alternate Text
Endüstri 4.0, İş Yapma Biçimlerimizi Değiştirdi
14.10.2019
Alternate Text
Çalışanlarımız, Bizim İçin Bir Kaynaktan Öte Kıymettir
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekli Çalışan Evet, Peki Ya Tutundurma?
14.10.2019
Alternate Text
İşgücünün Geleceğinde Yetenekli Çalışanların Yeri
14.10.2019
Alternate Text
Teknoloji Daha Yaratıcı İşlerle Uğraşmaya Zaman Kazandırıyor
14.10.2019
Alternate Text
Birimizin Gücü Hepimizin Gücünden Fazla Değildir
14.10.2019
Alternate Text
Y Kuşağı Çalışan Sayımız Her Geçen Yıl Artıyor
14.10.2019
Alternate Text
İnsana Yatırım, Geleceğe Yatırımdır
14.10.2019
Alternate Text
Eğitim ve Kariyer Planları Oluşturuyoruz
11.10.2019
Alternate Text
Geleceğin İşgücüne Hazır Olmak
11.10.2019
Alternate Text
Deneyim Döngüsünün Gücüne İnanıyoruz
11.10.2019
Alternate Text
Etkin İşe Alım Stratejisi Doğru Yeteneği Çeker
11.10.2019
Alternate Text
İş Gücü Stratejileri ve Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
Kalite ve Nitelikli İstihdam Temel Sorunlarımızdan Biri
11.10.2019
Alternate Text
Orta ve Küçük İşletmelerde Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz