Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiTezmaksan 40’ıncı Yılında Hedeflerine Emin Adımlarla İlerliyor

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 24.06.2021 16:49:00

40 yıllık serüvende birçok başarıya imza atan Tezmaksan, nitelikli insan kaynağı ve tüm çalışanlarıyla kurduğu aile bağı sayesinde sürdürülebilir büyümesini devam ettiriyor.

Temelleri 1981 yılına dayanan ve yenilikçi anlayışıyla sektöründe Türkiye’nin lider, Avrupa’nın ise beşinci büyük markası olan Tezmaksan, bu sene 40’ıncı yılını kutluyor. Kuruluşundan bu yana atılımlarını her döneme uygun şekilde gerçekleştiren, günümüzde ise teknoloji ve inovasyon yatırımlarına hız veren Tezmaksan, Türk sanayisinin üretimini destekleyecek birçok ürünün öncülüğünü üstleniyor.


“Türk sanayisine önemli katkılar sunduk”
Tezmaksan’ın 40’ıncı yılına ilişkin açıklama yapan Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “80’lerin serbest ticaret hamleleri, 90’ların kurumsallaşma yatırımları ve 2000’li yılların bilgi çağı dönemlerine paralel olarak yatırımlarımızı gerçekleştirdik. 2010’lardan sonra Endüstri 4.0 kavramının hayatımıza girmesiyle birlikte teknolojiye odaklandık. Dijital dönüşüm kapsamında makinelerin verimliliklerini analiz etmeye başladık. Bu yolculuğumuzda sadece kendi serüvenimizi şekillendirmedik, Türk sanayisine de önemli katkılar sunduk” dedi.


Tezmaksan’da 20’nci yılını doldurduğunu dile getiren Aydoğdu, “Babamız hep bir arada olmamızı ve güven temelli bir strateji izlememizi ister. Müşteri yaklaşımımız ve itibarımıza her zaman önem veriyoruz. Bu doğrultuda Tezmaksan’daki yöneticilik dönemimde birçok yenilik gerçekleştirdik. Türkiye’de belki de ilke imza atarak CNC tezgah stoku tuttuk ve rakiplerden ayrıştık. 2009 krizinden sonra tamamen dijitalleşmeye yöneldik. Dünyada örneği olmayan bir sistem geliştirerek her müşteri ve makinenin davranışlarını kayıt altına aldık. Bu veriler elimizde olunca Türkiye’de bir ilk olan makine kiralama yöntemini geliştirdik. Kiralık makinelerimizi takip etme gerekliliği doğunca Kapasitematik adlı makine takip ve verimlilik yazılımımızı hayata geçirdik. Şimdi MRP modülü de bunlara eklendi. Bu sayede fabrikalar uzaktan izlenebiliyor ve duruşlar anlık takip edilebiliyor” diye konuştu.

 

2021’de 100 mİlyon dolar cİro hedefİ
2020 yılında Tezmaksan’ın cirosunun 65 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, bir önceki kıyasla da yüzde 50 büyüme gösterdiklerini aktaran Aydoğdu, gelecek hedefleri hakkında ise şunları söyledi: “2021 yılı için 100 milyon dolar ciro hedefi koyduk. Önümüzdeki dönemde karanlık fabrikalar sergileyen, operatörsüz üretim hatta ölçüm hatları olan, fiziken fabrikada olmadan ekran, fabrika ve makinelerin dijital ikizleri ile çalışan bir nesil hedefliyoruz. Türkiye ve dünyanın geleceği otomasyonda yatıyor. Günümüzde devamlı tekrar eden işlerin robotlar tarafından yapılmaması için hiçbir sebep yok. Ancak yine de bu robotların birileri tarafından programlanması gerekiyor. Bunu da teknolojiye yatkınlıkları fazla olan genç iş gücümüzle yapabiliriz. Bu anlamda genç neslimizi yetiştirerek nitelikli iş gücü yaratmak için kurduğumuz Tezmaksan Akademi ile sektöre destek oluyoruz."

E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz